KONDİLOM (Genital Siğil)

GENİTAL SİĞİL NEDİR?

Genital bölgede görülen ve insan papilloma virusa (HPV) bağlı olarak ortaya çıkan cinsel yolla bulaşan bir infeksiyondur. Daha çok 15-49 yaş arasındaki kişilerin %1-2’sinde görülmektedir.İnsan papilloma virusunun 100’den fazla tipi vardır ve bunların yaklaşık yarısı bir genital siğile neden olabilmektedir. Hastalığın kuluçka dönemi (hastalığın ortaya çıkışına kadar geçen süre) haftalar veya yıllar olabilmektedir.

 

GENİTAL SİĞİLİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sıcak ve nemli bölgeler olması nedeniyle erkeklerde pubis ve penis şaftında, kadınlarda makat çevresinde ve genital bölgede küçük dudaklarda daha sık görülen, küçük, deri renginde, kırmızı veya kahverengi bir kabarıklık olarak başlar, fazla nemli bir bölgedeyse beyazımsı da görünebilir. Giderek büyür ve üzeri karnabahar gibi bir görünüm alır.

 

GENİTAL SİĞİL NASIL BULAŞIR?

Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ancak, bulaşma hemen hemen daima deri temasıyla olduğu için, tam bir cinsel ilişki olmadan da bulaşabilir. Genital bölge veya makat çevresinde ekzema, uzun süreli
vajinal akıntı gibi durumlar varsa hastalık daha kolay bulaşmaktadır.

 

TANISI NASIL KONULUR?

Genital siğil tanısı genellikle doktorlar tarafından klinik muayene ile koyulur. Bazen ayrıca tanı için deriden biyopsi alınması gerekebilir.

 

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hastalık için hastanın evde kendisinin uygulayacağı ilaçlar veya doktorun klinikte uygulayacağı kriyoterapi, radyofrekans-elektrokoterizasyon, lazer gibi tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu tedavilerin hepsinde haftalar veya aylar süren tekrarlayan uygulamalar gereklidir. Tedavi seçimi siğillerin yeri, sayısı, büyüklüğü vb özelliklere bağlı olacaktır.

 

TEKRARLAR MI?

Tam tedavi sonrasında bile genital siğillerin tekrarlama olasılığı vardır.

 

TEDAVİ SONRASI TAKİP GEREKLİ MİDİR?

Yeni siğiller için genital bölgenin periyodik olarak muayenesi gereklidir.
Kadınlarda rahim ağzı kanseri riski nedeniyle mutlaka belirli aralıklarla yayma (smear) yapılmalıdır.

 

GENİTAL SİĞİL OLURSAM RİSKLERİ NELERDİR?

Genital siğile neden olan virus rahim ağzı kanserine de neden olabilmektedir. Ancak genital bölgede siğile neden olanlar genellikle düşük risk grubunda olan virus tipleridir. Bağışıklık sisteminde sorun olan kişilerde yaralar daha şiddetli seyredebilir ve tedaviye daha zor yanıt verebilir, bu kişilerde tekrarlama riski daha yüksektir.


GENİTAL SİĞİLDEN NASIL KORUNURUM?

Genital siğilden korunmanın en güvenilir yolu cinsel ilişkiden kaçınmak ya da infekte olmadığı bilinen bir cinsel eşle, tek eşli bir ilişki yaşamaktır. Lateks kondomların doğru ve sürekli kullanılışı genital siğil riskini azaltabilir. Fakat kondom ile kaplanmayan alanlarda genital siğil görülebilir. Cinsel ilişki sonrası cinsel bölgeyi yıkama, idrar çıkarmak, antiseptikle temizlemek cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma sağlamaz.

 

GENİTAL SİĞİLDEN KORUNMADA AŞI

11-12 yaşındaki kız çocuklarına 3 doz HPV uygulanması önerilmektedir.
13-26 yaş arasında daha önce aşı olmamış veya aşı serilerini tamamlamamış tüm kız çocukları veya kadınlar aşı olmalıdır. Virüsün bir tipiyle enfekte olan hastalar aşıdaki diğer virüs tiplerine karşı korumadanfayda görebilirler. Dolayısıyla genital siğili olan hastalara da aşı uygulanabilir.


KENDİNİZİ VE CİNSEL EŞİNİZİ KORUYUN

Genital siğiliniz varsa bu durumu en kısa sürede cinsel eşinize bildirin ve doktora gidip değerlendirilmesini sağlayın . Eğer cinsel eşiniz genital siğil için bir tedavi alıyorsa mutlaka siz de bir doktora görünün. Sizde veya cinsel eşinizde bulgular varken cinsel ilişkiye girmekten kaçının.
Eğer genital siğiliniz varsa diğer cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar açısından da test edilmelisiniz. Cinsel eşinize de bu durumu belirtiniz.

 


Klinik Dermatoloji

İletişim Bilgileri

Adres

Suadiye Mah. Bağdat Cad.
Selçuk Apt. 397/1 B blok D:17
Şaşkınbakkal, Kadıköy / İstanbul

Bir "TIK" Yakındayız