İp Uygulaması ve Ameliyatsız Yüz Germe

Neden ameliyatsız yüz germe?

Otuzlu yaşlardan itibaren yüz bölgemizde belirginleşmeye başlayan en büyük problemlerden birisi ciltteki sarkmalardır. Yakın zamana kadar sadece yüz germe ( face lift) ameliyatı ile tedavi edilebilen bu problemin günümüzde ameliyatsız alternatif tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemlerle kısa sürede, ameliyatın oluşturduğu fiziksel ve psikolojik iyileşme sürecine mağruz kalmadan etkili sonuçlar elde edilebilmektedir.

İple ameliyatsız yüz germede en sık hangi yöntemi tercih etmekteyim?

İp askılama işleminde son yıllarda  geliştirilmiş farklı marka ve özellikteki ürünleri tecrübe ettim. Askılamada kullandığımız bu materryalleri zamanla eriyen polidiaksanon/polilaktik asit yapıda ve slikon yapıda kalıcı ipler olarak iki grupta sınıflandırabiliriz. Kendi klinik pratiğimde özellikle eriyebilen 3D COG olarak isimlendirilen üstü 360 derece farklı yönde kılçık yapısı içeren ipleri tercih etmekteyim. Bu ipler kanül dediğimiz esnek ucu künt aparatlar yardımıyla cilt altına yerleştirilerek yüzde gerginlik ve volüm etkisi sağlar. Bu ipler 6 ay içinde erimeye başlar ancak kolajen üretimini tetikleyerek etkilerini 2 yıla kadar devam ettirir.

 

Neden kalıcı ipleri tercih etmiyorum?

Klinik uygulamalarımda açıkçası kalıcı silikon yapıda ipleri tercih etmiyorum. Bu iplerle ilgili deneyime sahip bir hekim olarak etkinliğinin iyi olduğunu söyleyebilirim ancak uygulama sonrası deriye giriş noktalarında gamzelenme ve çekintilerin uzun sürmesi hatta bazen kalıcı olması can sıkıcı olabilmektedir. Tüm ip uygulamalarında az da olsa enfeksiyon riski vardır,böyle bir durumda eğer materyal kalıcıysa mutlaka çıkarılması gerekir, maalesef yüz bölgesinde bu her zaman kolay olmayabilir.

 

İşlem ağrılı mıdır, süresi ve sonrasında iş ve sosyal hayata dönüş nasıldır?

İşlem yapılacak bölge esnek kanül yardımıyla tünel şeklinde lokal anestezik ilaçla uyuşturulur. İşlem süresi 1 saat kadardır. İşlem sonrası hastanın yüzünde birkaç gün süren ödem, asimetri, iplerin giriş noktalarında gamzelenme ve çekintiler olabilmektedir. Bu etkilerin tamamı 7-10 gün içinde düzelir. Hastalarımız işlem sonrası basit günlük aktivitelerine devam edebilir, 1-2 günlük ev istirahatini takiben iş hayatına dönebilirler. İplerin yüzdeki mimik hareketlerine uyumlu olarak tam olarak yerleşmesiyle beraber 4 hafta sonunda en etkin ve doğal görünüm ortaya çıkar.


Estetik Dermatoloji

İletişim Bilgileri

Adres

Suadiye Mah. Bağdat Cad.
Selçuk Apt. 397/1 B blok D:17
Şaşkınbakkal, Kadıköy / İstanbul

Bir "TIK" Yakındayız