Uzm. Dr. Emre Tambay | Dermatoloji uzmanı

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal Damar Çatlaması Nedir?

Derideki küçük kan damarlarının uzun süre ayakta kalma, hormonal ilaç kullanımı ve hamilelik gibi durumlar sonucu genişlemesi sonucu görünür hale gelmesine telenjiektazi denir. Yüzde ve bacaklarda sık görülür ve genellikle kozmetik bir sorundur. Lazer tedavisi yapılmadan önce hastalarda toplar damar yetmezliği olup olmadığı değerlendirilmeli, gerekirse dopler USG ile değerlendirme yapılmalıdır. Lazer teknolojisi bu problemde etkili sonuçlar vermektedir.


Kılcal Damar Tedavisinde Kullanılan Lazerler Hangileridir?

Başarıyla kılcal damar tedavisinde kullanılan lazerler şunlardır;

  • Long Pulsed Nd:YAG Lazer 1064 nm
  • Pulsed Dye Lazer 595 nm-585 nm
  • KTP Lazer 532 nm
  • IPL


Lazerle Kılcal Damar Tedavisinde Lazerlerin Etki Mekanizması Nedir?

Lazerler kılcal damarın içinden geçen kanda bulunan oksihemoglobin adlı maddeyi etkiler. Yoğun şekilde kanda bulunan oksihemoblobin lazerin etkisi ile ısınır. Isınan ve zarar gören damarlar zaman içinde kaybolurlar. Damar ne kadar genişse, içindeki kan miktarı ve oksihemoglobin daha fazladır. Bu yüzden kalın damarlar ince damarlara göre lazer tedavilerinden daha kolay etkilenir.

 

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Yapılır ve Kaç Seans Sürer?

NdYAG lazer ile 3 mm’ye kadar çapı olan damarlar ortalama 4-6 seansta yok edilir. Uygulama yüzdehafif bir ağrıya neden olur, bacaklarda biraz daha ağrılıdır. Sonrasında uygulama bölgesinde hafif ağrı, şişlik, kızarıklık görülmekle birlikte bu etkiler 1-2 haftada geçer. Seans aralıkları 4-6 haftadır.Yüzde çok ince damarların tamamen geçmesi beklenmemelidir. Solaryum ve güneşlenme sonrası uygulanması önerilmez. Uygulamadan sonra 15 gün güneşten korunulmalıdır.

 Lazerle Kılcal Damar Tedavisi


LAZER

Dermatoloji Cadde